Zanimivo: zakaj so ime Vesna nekoč povezovali s pomladjo?

  • 11. 03. 2016
Zanimivo: zakaj so ime Vesna nekoč povezovali s pomladjo?

Pričevanja o Vesni so bila ponekod živa še po koncu 2. svetovne vojne

Vesne, ki s svojim imenom pooseblja pomlad, pravzaprav ne moremo uvrstiti med slovanske (in slovenske) boginje, ampak med bajeslovna bitja. Pričevanja o vesnah ali veščah in spomini nanje so bili ponekod živi še po koncu druge svetovne vojne. Vesna naj bi bila družica Vesnika, oba pa sodita verjetno med razvojno mlajši bajeslovni bitji, ki sta povezani z različnimi kmetijskimi obredji. Čeprav je ime Vesna slovanskega izvora in v številnih slovanskih jezikih pomeni pomlad, tudi mladost, pomladno radost in bujnost, je v slovenskem jeziku to izrazito pesniški, iz slovanskih jezikov prevzeti izraz za ta letni čas. Ime tega bajeslovnega bitja v slovenski ljudski tradiciji najpogosteje najdemo v družbi raznih bitij, ki jih označujemo kot čarovnice ali coprnice. Te vesne naj bi prebivale v prelepih palačah na visokih gorah in se tam pogovarjale o letini, življenjskih usodah ljudi in podobnem.

Vir: Bogataj, Janez.2012. Slovenska mitologija-Vesna [online]. Dostopno na posta.si

Kako naj bi Vesna izgledala?

Če se poigramo z možnostjo, da je bila boginja pomladi, razcveta in življenja, lahko domnevamo, da so si jo predstavljali kot lepo mlado dekle, odeto v svetle barve, pomladno cvetje in zelenje. V vseh kulturah boginjam plodnosti pripadajo tudi dolgi lasje in bujno telo. Častile so jo predvsem mlade žene, se ji zaklinjale in ji darovale. Prinašala jim je upanje, svetlobo in zavetje. Njej na čast so se ovijale v obleko iz listja in cvetja ter pele in plesale. Pri tem so jih polivali z vodo, da bi bilo deževje obilnejše. Kot buditeljica in prinašalka pomladi je Vesna protipol Morane, boginje smrti, teme in zime. Vesna prinese zmago nad mrakom in mrazom. Da bi pomagali pomladi in Morano čim prej pregnali, so na vzhodu zažigali lutko, ki je predstavljala to mračno božanstvo.

Ponekod se ime Vesna uporablja za povsem drugačna bitja. Na Tolminskem so bile čarodejke. Morda so bile prvotno služabnice boginje, ki so jo častile z različnimi obredi, sčasoma pa se je ta vloga izgubila, tako da so kasneje obveljale za čarodejke. Vesna se pojavlja tudi kot družabnica Vesnika, ki je sončni junak (podobno kot Kresnik in kasneje Zeleni Jurij). Naj je za prebujanje pomladi "kriva" Vesna ali kdo drug, pomembno je le, da vsako leto spet pride, začne nov krog in novo življenje na temeljih starega.

Deli objavo:


Tvoj komentar


* obvezna polja