Kamilica: drobna cvetlica, človekova velika prijateljica
- 26. 01. 2016
Kamilico so cenili že v antiki
Kamilico so stari Egipčani uporabljali pri procesu mumifikacije. Stari Grki so kamilico zaradi vonja, podobnega jabolku, poimenovali zemeljsko jabolko. Angleška različica imena kamilica, chamomile, namreč izvira iz grških besed ''chamos'', kar pomeni zemlja ter ''milos'', ki pomeni jabolka. Kamilica še danes iz dneva v dan preseneča z novimi blagodejnimi učinki na zdravje.
Droben cvet, velik zdravilen učinek
Iz kamilice tradicionalno pripravljamo čaj, saj pomirja prebavila ter učinkovito lajša nespečnost in blaži stres. Obenem je dobra proti zaprtji, pogosto pa se uporablja tudi za grgranje pri vnetju ustne sluznice. Prijeten vonj kamilice nas tudi pomiri in navda z veseljem ter optimizmom. Pomaga pri celjenju kože, blaži razdražljivo črevo in služi kot nežna pomoč za boljše spanje. Kamilico uporabljajo tudi v kozmetiki, saj s svojimi lastnostmi učinkuje blažilno in protivnetno. Priljubljena je tudi za izdelavo šamponov za svetle lase, saj jim izboljša barvo.
Nedavne raziskave so pokazale, da ima kamilica še številne druge koristne učinke: pospešuje celjenje ran, ima pozitiven učinek pri sladkorni bolezni, uspešno pa naj bi delovala tudi proti raku.
Kamilica, tradicionalna zdravilna rastlina
Kamilica je torej odlična zdravilna rastlina, saj:
- pomirja prebavila,
- pomaga pri celjenju ran in deluje protivnetno,
- odlična za sprostitvene in osvežujoče kopeli,
- lajša vnetja kože.
Ste vedeli, da kamilica blagodejno vpliva tudi na vaš spanec?
Kamilica je izjemno koristna tudi v spalnici, saj pomaga pri nespečnosti, njen vonj pa deluje sproščujoče. Kamilica:
- nudi mirnejši in globlji spanec,
- omili stres in napetost,
- pomirja,
- njen vonj pa pooseblja veselje in radost.